Aleksandra Szkudlarek

Dr Aleksandra Szkudlarek jest adiunktem w Akademickim Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH w linii badawczej Materiały Funkcjonalne i Nanomagnetyzm. W roku 2014 obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską na Wydziale Fizyki i Informatyki AGH pt. ”Surface kinetics fundamentals of Focused-Electron-Beam-Induced-Deposition”, realizowaną we współpracy ze szwajcarskim instytutem technologicznym Empa, Thun.
Zainteresowania dr Aleksandry Szkudlarek koncentrują się wokół wytwarzania nowych materiałów funkcjonalnych w dziedzinie czujników w zakresie odziaływania ze światłem, polem magnetycznym lub obecnością wybranych gazów.
Szczególną grupę zainteresowań stanowią tzw. metale ziarniste, w których charakter przewodnictwa różni się od własności transportowych, obserwowanych w przewodnikach lub półprzewodnikach. Materiały te zbudowane są z ziaren metali, znajdujących się w słabo przewodzących matrycach. Ze względu na zjawisko tunelowania elektronów pomiędzy ziarnami, opór elektryczny zależy od obecności zewnętrznych czynników takich jak pole magnetyczne, obecność światła lub niektórych gazów.
Techniką otrzymywania tego typu materiałów jest m.in. technika zogniskowanej wiązki elektronów, w której materiał jest osadzany bezpośrednio na podłożu z molekuł gazu metaloorganicznego w miejscu odziaływania z wiązką. Materiały takie mogą również powstać w procesie jednoczesnego rozpylania magnetronowego materiału matrycy oraz metalu.
Aleksandra Szkudlarek jest obecnie autorką i współautorką 11 publikacji w czasopismach z listy filadelfijskiej oraz kierownikiem grantu Sonata, poświęconemu metalom granularnym. W przeszłości była stypendystką szwajcarskiego programu stypendiowego SciEx oraz programu Top500 Innovators.