Barbara Łysoń-Sypień

Dr Barbara Łysoń – Sypień jest absolwentką studiów doktoranckich na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, po ukończeniu których w czerwcu 2013 r. obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską pt. „Nano-oxide materials for gas sensing”. Dr Barbara Łysoń – Sypień wykonuje pracę naukowo – badawczą w zespole kierowanym przez prof. dr hab. inż. Katarzynę Zakrzewską w Katedrze Elektroniki Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH w Krakowie.
Zainteresowania naukowe dr Barbary Łysoń – Sypień koncentrują się wokół wykorzystania nanomateriałów bazujących na tlenkach metali do konstrukcji rezystancyjnych sensorów gazu, głównie wodoru. Swoją dotychczasową pracę dr Barbara Łysoń – Sypień poświęciła zagadnieniom tzw. efektów rozmiarowych w nanomateriałach, w tym poszukiwaniu i wyjaśnieniu mechanizmów oddziaływania tlenków metali z atmosferą gazową. Mając na uwadze, ze tego typu zjawiska są wykorzystywane w sensorach chemicznych, dr Barbara Łysoń – Sypień zajmowała się poszukiwaniem optymalnych materiałów i ich modyfikacji tak, aby uzyskać maksymalną czułość, niską temperaturę pracy i dużą stabilność czasową detektora wodoru.
Z punktu widzenia badań podstawowych praca dr Barbary Łysoń - Sypień ma duże znaczenie, gdyż efekt rozmiarowy w czułości sensora został pokazany jedynie w przypadku SnO2 i do tej pory nie został potwierdzony dla innych tlenków. W ostatnim czasie dr Barbara Łysoń – Sypień koncentrowała się na modelowaniu oddziaływania nanomateriałów na bazie TiO2 z wodorem. Wyniki prac zostały opublikowane w renomowanych czasopismach z Listy Filadelfijskiej, w tym w Sensors and Actuators B Chemical.
Pani dr Barbara Łysoń - Sypień jest ekspertem w dziedzinie otrzymywania nanoproszków i cienkich warstw dla zastosowań w elektronice. W okresie realizowania pracy doktorskiej nawiązała współpracę naukową z grupą profesora Thomasa Graule z EMPA, Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology, Laboratory for High Performance Ceramics, Dübendorf, Szwajcaria oraz doktorem hab. Adamem Balogh z Technische Universitat Darmstadt, Niemcy. Odbyła dwa staże naukowe w EMPA, zajmując się opracowaniem technologii otrzymywania nanoproszków TiO2:Cr, co zaowocowało powstaniem trzech publikacji. Staż naukowy w Technische Universitat Darmstadt był poświęcony badaniom strukturalnym i morfologicznym z wykorzystaniem technik SEM i TEM oraz określeniu składu chemicznego cienkich warstw TiO2-x:N. Pani dr Barbara Łysoń – Sypień jest również absolwentką prestiżowego stażu MNiSW Top 500 Innovators na Uniwersytecie Stanforda w USA.
Dr Barbara Łysoń – Sypień jest autorką łącznie 28 publikacji, w tym 12 punktowanych przez MNiSW (całkowity IF: 18,825; index H: 4). Bierze ponadto aktywny udział w realizacji grantów badawczych, będąc zarówno ich kierownikiem (tzw. granty dziekańskie w ramach Działalności Statutowej) jak i wykonawcą (granty Ministerstwa Nauki i Szkolnictwie Wyższego a później NCN). Dr Barbara Łysoń – Sypień była, bądź nadal jest wykonawcą w następujących projektach badawczych:
• 252/L-6/2014 NCBiR „Nanostruktury sensorowe do zastosowań w przenośnych analizatorach oddechu”
• NCN DEC-2012/07/B/ST8/03879 „Struktura elektronowa i mechanizm przewodnictwa nanokompozytów tlenków metali w fotoelektrochemii”
• NCN DEC-2011/03/B/ST7/01840 „Matryca nanosensorów jako nowe narzędzie w badaniach oddziaływań gaz-ciało stałe – problem selektywności”
• NCN N N507 4665378 „Nowe materiały elektrodowe dla energetyki wodorowej”
• NCN N N507 466537 „Rezystancyjne sensory gazu na bazie nanokrystalicznych tlenków metali TiO2 i SnO2 oraz ich kompozytów”