Jakub Sorocki

Mgr inż. Jakub Sorocki ukończył studia magisterskie na kierunku Elektronika i Telekomunikacja na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w 2013 roku. Część studiów magisterskich odbył w Technische Universität Ilmenau w Niemczech studiując na kierunku Elektrotechnik und Informationstechnik gdzie udzielał się naukowo projektując układy elektroniczne w technologii LTCC. Obecnie jest doktorantem na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.
Głównym obszarem badań prowadzonych przez mgr inż. Jakuba Sorockiego są komponenty i układy elektroniczne pracujące w zakresie wysokich częstotliwości. W ramach dotychczasowej działalności naukowej, pan Jakub Sorocki opracował szereg nowatorskich rozwiązań, m.in. komórki jednostkowe linii transmisyjnych cechujące się ujemną prędkością fazową a także zastosowanie ww. sekcji linii do realizacji filtrów dolno, górno oraz pasmowo przepustowych. W ramach przeprowadzonych badań opracowane zostały m.in. sensory o podwyższonej czułości pracujące przy pobudzeniu różnicowym bazujące na zwartej i rozwartej sekcji sprzężonej a także techniki kalibracji systemów pomiarowych wykorzystujących ww. układy. Dalsze obszary badań związane są z projektowaniem układów elektronicznych, m.in. wzmacniaczy mocy oraz systemów pomiarowych, zagadnienia związane z techniką antenową oraz kompatybilnością elektromagnetyczną urządzeń elektronicznych w tym badania emisyjności, jak i odporności urządzeń na fale elektromagnetyczne.
Przeprowadzone badania stanowią przedmiot ponad czterdziestu artykułów opublikowanych w renomowanych czasopismach z listy filadelfijskiej oraz komunikatów konferencyjnych wygłoszonych na międzynarodowych konferencjach naukowych.
Jakub Sorocki jest kierownikiem projektu badawczego „Badania nad realizacją mikrofalowych niskostratnych filtrów kierunkowych o polepszonych parametrach do zastosowań w układach dużej mocy” w ramach konkursu Preludium dla młodych naukowców nie posiadających stopnia doktora a także otrzymał grant na półroczny staż naukowy w Michigan State University w USA w ramach konkursu Etiuda, oba przyznane przez Narodowe Centrum Nauki. Ponadto brał on udział w kilku projektach badawczych, spośród których wymienić należy „Metody pomiaru parametrów rodzajowych sprzężonych wieloprzewodowych linii transmisyjnych w zakresie mikrofalowym dla zastosowań w biosensorach” przyznany przez MNiSzW w ramach programu Diamentowy Grant, „Badania nad liniami transmisyjnymi o ujemnej prędkości fazowej oraz ich zastosowaniem w nowych układach mikrofalowych” przyznanym przez Narodowe Centrum Nauki, a także projekt „Szerokopasmowe mikrofalowe sprzęgacze kierunkowe realizowane w układach o mniejszym wymaganym maksymalnym współczynniku sprzężenia - metody syntezy, projektowanie i zastosowanie w nowoczesnej elektronice mikrofalowej” przyznane przez MNiSzW w ramach programu Iuventus Plus.
Ponadto Jakub Sorocki odbył dwutygodniowe intensywne szkolenie z zakresu umiejętności miękkich niezbędnych do współpracy z gospodarką TransFormation.Doc na Uniwersytecie Wageningen UR w Holandii, uczestniczył w szkole letniej nt. elektroniki mikrofalowej a także w szkoleniach dot. badań kompatybilności elektromagnetycznej.