Kamila Kollbek

Dr inż. Kamila Kollbek jest pracownikiem Akademickiego Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH w linii badawczej Nanostruktury i Nanourządzenia. W Laboratorium Cienkich Warstw i Nanostruktur, jest odpowiedzialna za obsługę próżniowego systemu do wytwarzania nanocząstek i nanoszenia wieloskładnikowych cienkich warstw oraz struktur wielowarstwowych metali i związków metali o kontrolowanym składzie chemicznym.
W 2014 roku ukończyła z wyróżnieniem Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie "Zaawansowane Materiały dla Nowoczesnych Technologii i Energetyki Przyszłości", Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, AGH. Dr inż. Kamila Kollbek realizowała swoją pracę doktorską pt. „Electronic structure of TiO2 based nanomaterials for renewable energy sources” w kierowanym przez prof. dr hab. Czesława Kapustę zespole w Katedrze Fizyki Ciała Stałego, AGH oraz zespole kierowanym przez dr hab. inż. Katarzyną Zakrzewską, prof. AGH z Katedry Elektroniki, AGH. Celem rozprawy doktorskiej było przeprowadzenie kompleksowych badań zmierzających do wyjaśnienia mechanizmu wbudowywania się domieszek oraz defektów rodzimych w przypadku nanokrystalicznych materiałów na bazie TiO2. Praca doktorska miała celu opisanie roli jaką pełni szeroko rozumiana struktura elektronowa w zachowaniach tych materiałów jako fotoanody w procesie generacji wodoru – nowego nośnika energii.
Obecnie tematyką badawczą dr inż. Kamila Kollbek jest poznanie mechanizmów oddziaływania ze światłem nanomateriałów hybrydowych nowej generacji na bazie dwusiarczku molibdenu (MoS2) i wybranych tlenków metali oraz poznanie ich właściwości fizykochemicznych determinujących efektywność konwersji energii słonecznej na energię elektryczną lub chemiczną.
Dr inż. Kamila Kollbek ma również bogate doświadczenie w wykonywaniu i interpretacji pomiarów przy użyciu promieniowania synchrotronowego. W okresie wykonywania pracy doktorskiej dwukrotnie uzyskała finansowanie projektów umożliwiających pomiary metodami XANES i RXES na linii synchrotronowej w ośrodku badawczym Swiss Light Source, Paul Scherrer Institut, Villigen.
Kamila Kollbek jest autorką 9 publikacji w czasopismach o zasięgu międzynarodowym. W przeszłości była stypendystką DOCTUS – Małopolskiego funduszu stypendialnego dla doktorantów, jak również w czasie studiów magisterskich była stypendystką fundacji The ABB Jürgen Dormann Foundation for Engineering Education wspierająca utalentowanych studentów z uczelni technicznych na całym świecie.
Dr inż. Kollbek rozwija swoje umiejętności nie tylko pod względem czysto naukowym, ale również podnośni swoje kwalifikacje w ramach komercjalizacji wyników badań i transferu technologii. W ostatnim czasie Kamila Kollbek dołączyła do grona uczestników TOP 500 Innovatros – Science – Management - Commercialization, rządowego programu wspierania innowacyjności w nauce.